Parcelvej 2,
8462 Harlev J
Charmerende, detaljeret og yderst velholdt villa i HarlevParcelvej 2 er en villa, der ikke bør beskrives, men opleves!
Udover den flotte stand, den helt særlige stemning og de mange muligheder rummer ejendommen også en hyggelig historie. Huset er nemlig oprindeligt byens gamle stationsforstanderbolig, og er derfor et af de ældst daterede huse i byen.
Ejendommen er naturligvis blevet renoveret og opdateret - heldigvis med sans og respekt for den oprindelige sjæl og charme. Facade, bindingsværk, de nærmest majestætiske plankegulve og de smukke gamle døre, er blot nogle af de elementer, som skaber en helt unik atmosfære.
Huset byder på hele 158 m2 bolig fordelt på to plan. Planløsningen er god og gennemtænkt hele vejen igennem. Foruden boligen er der også et udhus udover det sædvanlige. Her er nemlig spa-afdeling med brus, badekar og dampbad samt et stort disponibelt rum, som kan benyttes til alverdens forskellige formål. I udhuset er der i øvrigt gulvvarme.
Haven er privat og omkranset af hæk. Den rummer hyggelige kroge, hjørner og terrasser og så er den nem at holde.
Placeringen er helt ideel for børnefamilien. Du bosætter dig nemlig i gåafstand til alle hverdagens fornødenheder, herunder indkøb, Næshøjskolen, institutioner og fritidsfaciliteter – herunder halmiljø.
Generelt befinder byen sig i en rivende udvikling. Dette skyldes bl.a., at mange unge tilflyttere fra Aarhus tilvælger byen. Ét er, at byen ligger strategisk fantastisk i forhold til Aarhus og de omkringliggende større byer. Noget andet er, at man her får den trygge landsbystemning og det sociale element. Slutteligt får man langt mere for pengene, end hvad man normalvis gør i Aarhus kommune.
En sjælden udbudt bolig til det kræsne klientel, som ikke ønsker at gå på kompromis. Velkommen til!
Ring på tlf. 86 52 52 86 – Vi fremviser alle ugens 7 dage.

Skal du have solgt først?
Jeg tilbyder en gratis og uforpligtende salgsvurdering af din bolig!